NZI otázky a odpovědi

Nejčastější dotazy
Tato část byla začleněna na webové stránky s cílem informovat zákazníka pohodlným a efektivním způsobem o přilbách. Pokud zde nenajdete odpovědi na Vaší otázku ohledně přileb, tak nás neváhejte kontaktovat.

 


 Jak můžeme rozdělit různé typy přileb?
Přilby mohou být rozděleny do různých kategorií v závislosti na jeho tvaru, materiálu použitého při výrobě a jeho použití.

Dělení podle tvaru:
a) JET - Otevřená přilba, která nechrání bradu.
b) Integrální-  Skořepina je vyrobena z jednoho kusu, která je schopna chránit bradu v případě nárazu.
c) Vyklápěcí - Přilba vyrobena z dvou částí, jedna chrání lebku a druhá slouží k uzavření přední části přilby. Tento druhý díl lze vyklopit nahoru při zastavení.

Dělení dle použitého materiálu při výrobě vnějšího pláště:
a) termoplastický - toto je přilba vyrobena z plastu vstřikováním do formy. Tento proces umožňuje snížení nákladů na výrobu, jakož i náklady na materiál. Z tohoto důvodu jsou tyto přilby cenově nejdostupnější.
b) Kompozitní - To je helma smícháním různých složek a s více komplikovaným výrobním procesu. Materiál těchto přileb je lepší hlediska ochrany, při nižší hmotnosti než u termoplastu.


 Jak bych měl zvolit svou velikost helmy?

Změříte obvod hlavy pomocí metru. Obvod se měří nad obočím a těsně nad ušima.
Chcete-li zjistit, zda vybrané velikosti perfektně sedí na hlavě, je nutné zkontrolovat následující:

 Přilba by neměla být tak velká, že se pohybovala na hlavě, ani by nemělo být tak těsná, že se tlačí příliš na hlavu. Helma, která je příliš velká, může sklouznout a zakrýt výhled, nebo se přetočit do strany za jízdy.
Po nasazení přilby a upevnění se snažte pohybovat přilbou vpřed a vzad. V případě, že přilba má tendenci se posunout velmi snadno, znamená to, že je příliš velké pro vás, nebo se nehodí svým tvarem.


 Jak mohu zkontrolovat, zda je použitá přilba v dobrém stavu?

Vyvarujte se nákupu přilby z druhé ruky, a to i v případě, že cena je lákavá. Nikdy se tak nebudete moci přesvědčit o skutečném stavu přilby. Přilba mohla utrpět těžké rány, ošetřena pomocí rozpouštědel, nebo vystavena nadměrnému teplu (např. byla nechána uvnitř automobilu za sklem za horkého dne, nebo položena v blízkosti výfukového potrubí, atd.). Všechny tyto faktory mohou výrazně ovlivnit ochranu přilby.


 Jak mohu umýt helmu?
Za účelem vyčištění přilby a hledí používejte pouze vodu s neutrálním mýdlem.
Dávejte pozor na hledí, vnitřní strana je citlivá na poškrábání. Pokud vaše přilba má zcela odnímatelné a omyvatelné polstrování, používejte také pouze vodu a mýdlo. Nech to přirozeně uschnout. K čištění lícní výstelek, můžete vyjmout látku a vyčistit ji odděleně, tento způsob sušení je rychlejší.
Před vyjmutím dílů z helmy, si vždy prostudujte návod k použití.


 Mohu pomalovat přilbu?
Stručně řečeno, nemůžeš.
Pokud je vaše přilba vyrobena z termoplastu, není vhodné ji pomalovat.
Některé kompozity, obsahují malou část vysoce specializovaných technických plastů, takže není vhodné použít na ně jakékoliv pomalování, které obsahuje chemická rozpouštědla.
Přilba může být poškozena některými běžnými látkami, která nezanechají viditelná poškození. Z tohoto důvodu nepoužívejte barvy, benzín, samolepky ani jiné chemická rozpouštědla na přilbě.


 Kdy bych měl změnit svou helmu?
Přilba chrání hlavu; Proto je třeba s ní zacházet opatrně. Je třeba ji vyměnit, pokud obdrží těžkou ránu, nebo pokud je poškozena po nesprávném použití. Krom toho je třeba rozhodně ji vyměnit v případě nehody, a to nezávisle na tom, zda se jedná o těžkou havárii nebo malý úder, a to i v případě, že nevykazuje žádné známky poškození. Nenechávejte helmu vystavenou slunci nebo jiných zdrojů nadměrného tepla (jako je výfuk motocyklu).
Při běžném používání je průměrná životnost plastového přilby 5 let, průměrná životnost kompozitní přilby je 7 let.


 Kdy bych měl měnit hledí přilby?
Hledí musí být vyměněno, jakmile škrábance neumožňují dobrý výhled. Poškrábané hledí se může stát nebezpečným především za tmy.


 Jsou přilby závodníků odlišné od těch, které jsou v prodeji?
Ne z hlediska ochrany. Přilby používané našimi závodníky jsou přesně stejné jako ty prodávané v obchodech s výjimkou nepatrných změn v aerodynamických doplňcích upravených na žádost daného závodníka. Všechny tyto poznatky a spolupráce se závodníky nám umožňuje mít větší znalosti o aerodynamice a větrání, které využíváme ke zlepšení našich budoucích modelů.


 Co je termoplast?
Nárazu odolný technický plast, jehož makromolekuly jsou volně uspořádány, díky tomuto uspořádání, jsou schopné rozpustit se teplem a tím dosáhnout požadovaného tvaru po ochlazení. Lití do formy se provádí pomocí tlakovou metodou.

Co je kompozit?
Komplexní materiál, ve kterém jsou dva nebo více různých látek, jako je polymer, skelná vlákna, uhlíková vlákna, kevlar, atd, ty vytvoří strukturovaný materiál s lepší odolností s nižší hmotností, než u přileb z plastových materiálů.


Co je to homologace?
Má-li být prodávána v různých zemích, musí přilba respektovat normu, kterou daná země vyžaduje.
Homologace je certifikace, provedené příslušným orgánem země, kde je přilba prodávána.
Pro vaši vlastní bezpečnost vždy noste schválenou přilbu


Které homologace však je v  Evropě zavedená / vyžadována?
Ve všech evropských zemích je standard v souladu s pravidly je ECE 22 Regulace OSN (United Nations). Je-li homologace udělena v jedné zemi, se stává platný pro všechny země uplatňují stejný standard.
Ostatní homologace, na rozdíl od Evropy, jako americká Snell, japonské JIS nebo  australská
AS nejsou uznány za platné v Evropě.
Pro vaši vlastní bezpečnost vždy noste schválený typ přilby.

 

Návod k použití přileb NZI